انواع فتوسل در آسانسور-معرفی ۳ فتوسل مهم در آسانسور

فتوسل در آسانسور

فتوسل در آسانسور

امروزه عصر فناوری و افزایش کارایی تمامی ابزار‌هایی است که در طول روز از آن استفاده می‌کنیم. همانطور که دنیای تولید با فناوری هوشمند ادغام می‌شوند بهتر است بدانیم که این فناوری چگونه می‌تواند برای ما مؤثر باشد و به ما کمک کند. اتوماسیون و انقلاب صنعتی زندگی افراد را آسان‌تر کردند. آسانسور‌ها نیز از ابزار‌ها و ماشین آلاتی بودند که با انقلاب صنعتی جهت بهره مندی بیشتر از ابزار‌های هوشمند و آسان‌تر کردن شیوه زندگی برای انسان به وجود آمد.

 

فتوسل در آسانسور

فتوسل در آسانسور

 

آسانسور‌ها نیز از ابتدای خلقت آن‌ها تا به امروز بر اساس نوع کارایی‌‌های متفاوت و افزایش کاربرد‌های آن، تغییرات بسیار زیادی در آن‌ها حاصل شده است. از جمله یکی از قسمت‌‌های هوشمند تعبیه شده در آسانسور‌ها، قرار دادن حسگر‌های مختلف با کارایی‌‌های متفاوت است. یکی از این حسگر‌های متفاوت فتوسل‌‌های آسانسور است. این حسگر‌ها قابلیت و کارایی آسانسور‌ها را افزایش داده است و در مرحل اول امنیت آن‌‌ها و اتفاقات احتمالی را کاهش داد‌ه‌اند. توسعه فناوری آسانسور‌ها با نصب این سنسور‌ها قابلیت‌های بیشتری را به آسانسور‌ها داده و آن‌ها را مدرن‌تر و هوشمندتر ساخته‌اند.

 

فتوسل در آسانسور

فتوسل در آسانسور

 

مقاله پیشنهادی:

۴مزیت همکاری با شرکت آسانسوری معتبر+ معرفی شرکت معتبر آسانسور

 

فتوسل آسانسور چیست؟

فتوسل‌ها حسگر‌های فوتوالکتریکی هستند که کاربرد‌های متفاوتی دارند واز مهم‌ترین کاربرد آن‌ها قرار دادن به عنوان حسگر در آسانسور‌هاست. فتوسل آسانسور یک سنسور فوتوالکتریک است که تفاوت سطح نور دریافتی از منبع نور را تشخیص می‌دهد. سنسور از یک منبع نور، یک تقویت کننده، مبدل سیگنال و یک خروجی تشکیل می‌شود. فتوسل‌ها مانند یک چشم هوشمند برای درب‌های آسانسور مورد استفاده قرا می‌گیرند. این حسگر‌ها تمامی اجسام اضافی که در مقابل درب قرار بگیرد اعم از انسان تا اشیا را تشخیص می‌دهد و باز و بسته شدن درب آسانسور را کنترل می‌کند.

 

فتوسل آسانسور چیست؟

انواع فتوسل در آسانسور

فتوسل‌ها بر اساس نوع، کارایی و میزان دقت انواع مختلفی دارند. از جمله مهم‌ترین فتوسل‌های مورد استفاده در آسانسور‌ها عبارتند از:

  • فتوسل‌های نقطه‌ای یا چشمی
  • فتوسل‌های پرده‌ای

 

انواع فتوسل در آسانسور

فتوسل‌های چشمی یا نقطه‌ای

این فتوسل‌ها در قسمت کناری در‌های آسانسور قرار می‌گیرند یعنی طرفین درب آسانسور نصب می‌شوند. نحوه ارسال سیگنال این سنسور‌ها نقطه‌ای است به این معنا که نور دریافتی را به یک سیگنال به شکل نقطه تبدیل و به سمت گیرنده سنسور ارسال میکنند. سنسور‌های چشمی در ارتفاع ۵۰ تا ۷۰ سانتی متری درب‌ها از زمین نصب می‌شوند. با توجه به محل قرارگیری فتوسل‌های چشمی از محدوده‌ی نیمه درب تا سطح زمین را پوشش می‌دهند.

این سنسور‌ها ارزانتر از سایر فتوسل‌های آسانسور هستند. از جمله مهم‌ترین اجزا تشکیل دهنده فتوسل‌های نقطه‌ای می‌توان به منبع تغذیه سنسور، سیم‌ها، مدار فتوسل، لیزر و قطعات مربوط به گیرنده و فرستنده سیگنال اشاره کرد.

 

فتوسل چشمی

فتوسل در آسانسور

 

مقاله پیشنهادی:

دهمین نمایشگاه بین المللی آسانسور در تهران

 

فتوسل پرد‌ه‌ای

فتوسل‌ها و حس گر‌های نوری درب آسانسور همه به یک شیوه عمل می‌کنند. تفاوت اصلی این دو نوع فتوسل در محل قرار گیری و منطقه پوشش دهی آن‌هاست. همانطور که از اسمشان پیداست فتوسل‌های نقطه‌ای دارای قدرت تشخیص به صورت نقطه‌ای بودند اما در فتوسل‌های پرده‌ای همانند اسمشان مانند یک پرده دارای قدرت تشخیص چندین نقطه به صورت همزمان است.

 

فتوسل پرد‌ه‌ای

 

فتوسل‌ پرد‌ه ای بر خلاف فتوسل‌های نقطه‌ای تمامی نقاط درب آسانسور را پوش می‌دهد و حتی کوچک‌ترین اشیا و حرکتی را تشخیص می‌دهد. میزان بالای دقت در این دسته از فتوسل‌ها سبب ایجاد امنیت در آسانسور گردیده است. فتوسل‌های پرده‌ای دارای قطری ۸ میلیمتری هستند و همین ویژگی سبب گردیده تا در کم‌ترین فضا قرار بگیرند. محل قرار گیری و نصب فتوسل‌های پرده‌ای بین لایه‌های درب و بدنه کابین است.

نحوه کار فتوسل در آسانسور

نحوه کار در هر دو نوع فتوسل‌ها در درب آسانسور یکسان است اما دارای عملکرد‌های متفاوتی هستند. در فتوالکتریک‌ها سه نوع سیستم حسگر نور وجود دارد: پرتو، بازتابنده و پراکنده.

 

نحوه کار فتوسل

فتوسل در آسانسور

 

در نوع عملکرد پرتویی آن‌ها از دو دستگاه مجزا برای گیرنده و فرستنده وجود دارد یعنی دو دستگاه مجزا برای ساخت و یا شکستن نور استفاده می‌شود. سنسور گیرنده در جای خود نور را دریافت می‌کند و به دستگاه بعدی که باز یک گیرنده است، می‌فرستد. در این سیستم یک سیستم سنسور عبوری اشیا هنگامی که یک جسم پرتو ممتد بین دو سنسور ارا قطع می‌کند تشخیص می‌دهد.

این نوع فتوسل‌ها قارد به تشخیص: اشیا کوچک، سطح پر شدن داخل ظرف، تشخیص دقیق مکان یک جسم و تشخیص محتویات درون یک ظرف است. این نوع فتوسل‌ها از دقیق‌ترین نوع حسگر‌های فوتوالکتریک هستتند و طولانی‌ترین محدوده حسی را در میان تمامی انواع فتوسل‌ها دارند. این فتوسل‌ها حتی در محیط‌های کثیف و آلوده مناسب‌ترین گزینه هستند.

 

نحوه کار فتوسل

فتوسل در آسانسور

 

در فتوسل‌های بازتابی هم منبع نور و هم دستگاه دریافت کننده در یک محفظه وجود دارند. سنسور این نوع فتوسل به صورت پشت سر هم کار می‌کنند. نور ساطع شده از فتوسل به سمت بازتابنده هدایت و به عنصر دریافت کننده نور بازمی‌گردد. سنسور در این نوع نیز زمانیکه جسمی مسیر نور را قطع کند تشخیص داده خواهد شد.

از جمله مواردی که فتوسل‌های بازتابی قادر به تشخیص آن‌ها هستند، اجسام بزرگ و تشخیص اجسام در حال حرکت با سرعت بالا است.

 

مقاله پیشنهادی:

انواع آسانسور برای همه کاربردهای مختلف در ۱۴۰۱

 

فتوسل‌های پراکنده

در این دسته از فتوسل‌ها نیز منبع نور و گیرنده در یک دستگاه قرار دارند. حسگر‌های پراکنده اجسام را هنگامی‌که پرتو نور تابیده به آن‌ها به سنسور ساطع می‌شود تشخیص داده می‌شود. یکی از مزایای این نوع سنسور‌ها این است که همه اجزا در یک محفظه قرار دارند. از این نوع فتوسل می‌توان برای شناسایی اشیا متعدد در یک محیط، تشخیص اشیا نیمه شفاف، سطوع پر شدن داخل ظروف، وجود قطعات موجود در محیط و شناسایی شرایط ناخواسته استفاده کرد.

 

فتوسل در آسانسور

فتوسل در آسانسور

 

نصب این نوع فتوسل‌ها از ساده‌ترین نوع فتوسل‌هاست، زیرا همه چیز در یک دستگاه قرار گرفته است و می‌تواند بسیار مقرون به صرفه باشند. از مزایای این نوع فتوسل‌ها می‌توان به دقت پایین آن‌ها نسبت به سایر فتوسل‌ها اشاره کرد. این نوع فتوسل‌ها دقت کمتری دارند.

فتوسل پراکنده

فتوسل در آسانسور

مزایای استفاده از فتوسل در آسانسور‌ها

وجود فتوسل‌ها در ساختار آسانسور بسیاری از خطرات و اتفاقات احتمالی را کاهش خواهد داد. با وجود این حسگر‌های نوری زمانیکه افراد مابین درب قرار گرفته باشند از بسته شدن در آسانسور جلوگیری خواهد کرد و اجازه نخواهد داد با بسته شدن در آسانسور افراد یا هر شی دیگری بین درب آسانسور گیر بیفتد. از طرفی وجود این فتوسل‌‌ها در تشخیص افراد به درون آسانسور تا رسیدن آسانسور به طبقه مورد نظر اجازه به باز شدن درب آسانسور را نخواهد داد همین امر سبب می‌گردد تا اتفاقات ناشی از افتادن افراد درون چاه آسانسور جلوگیری شود.

 

مزایای فتوسل

مقاله پیشنهادی:

بررسی آسانسور بادی یا پنوماتیک

 

قیمت فتوسل در آسانسور

همانطور که توضیح داده شد فتوسل‌ها انواع مختلفی دارند و انواع آن نیز دارای کارکرد‌های متفاوتی هستند که سبب ایجاد قیمت‌های مختلفی نیز می‌شود. فتوسل‌های چشمی یا نقطه‌ای بر اساس ساختار ساده آن‌ها دارای کم‌ترین میزان قیمت در مقایسه با سایر فتوسل‌های دیگر است.

 

قیمت فتوسل

 

در مقابل فتوسل‌های پرد‌ه‌ای به دلیل ساختار پیچیده آن‌ها و وجود تعداد زیادی حسگر دارای قیمت بیشتری هستند. وجود این حسگر‌ها میزان دقت و امنیت آسانسور را افزایش می‌دهد اما در مقابل به دلیل بیشتر بودن این قطعات باید به طور منظم مورد بررسی و بازدید قرار بگیرند تا در صورت وجود هر گونه آسیبی اقدام به تعمیر یا تعویض آن نمایید.

 

قیمت فتوسل

فتوسل در آسانسور

مقاله پیشنهادی:

آسانسور خانگی در سنندج (هوم لیفت) – اجرای ۰ تا ۱۰۰ توسط تیم حرفه ایی

 

خرید فتوسل از اهورا آسانسور

شرکت آسانسوری اهورا آسانسور ارائه کننده تمامی خدمات مربوط به طراحی، اجرا، نصب و تعمیر انواع آسانسور‌های خانگی و صنعتی به مشتریان گرامی است. شما می‌توانید جهت خرید و دریافت هر گونه از خدمات مورد نیاز خود از تیم مجرب اهورا آسانسور در مرحله اول از مشاوره رایگان آن‌ها بهره مند شوید. مهندسین و تکنسین اهورا همگی افرادی متخصص و باتجربه در صنعت آسانسور هستند که کار‌های شما را در کم‌ترین زمان ممکن با بالاترین میزان کیفیت و امنیت به پایان خواهند رساند.

 

فتوسل در آسانسور

فتوسل در آسانسور

مقاله پیشنهادی:

آسانسور هیدرولیک در سنندج – نقد و اقساط در سال ۱۴۰۱ – اهورا آسانسور

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیتماس