عمر مفید پله برقی ساختمان-معرفی ۸ قطعه پله برقی


عمر مفید پله برقی ساختمان

پله برقی‌ها جزو امن‌ترین راه‌‌های ارتباطی سریع مابین طبقات یک ساختمان هستند، که امروزه در اغلب مراکز تجاری و ساختمان‌های بلند حضور دارند. در حال حاضر پله برقی‌ها جزو قابل اعتمادترین وسیله‌های انتقالی در ساختمان‌های مختلف هستند که روزانه میلیون‌ها نفر را جابجا می‌کنند. از آنجا که هر چیزی تاریخ انقضای خود را دارد، عمر هرچیزی روزی به پایان می‌رسد اما میزان این عمر و کیفیت آن چگونه باشد بسیار حائز اهمیت است.

 

عمر مفید پله برقی ساختمان

 

مقاله پیشنهادی:

۷مرحله نصب آسانسور کششی ! معرفی اجزای تشکیل دهنده آسانسور کششی

 

پله برقی‌ها نیز همانند هر وسیله دیگری دارای عمر مفید مشخصی هستند که بسته به میزان استفاده و نگهداری از آنها این میزان می‌تواند متفاوت باشد. پله برقی‌ها نیز همانند تمامی اجزای موجود در یک ساختمان از قطعات و قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است که نیازمند نگهداری و بررسی منظم است. در ادامه با ما همراه باشید تا با میزان عمر مفید پله برقی و اهمیت نگهدای از آن بیشتر آشنا شوید.

 

عمر مفید پله برقی ساختمان

عمر مفید پله برقی

عمر مفید پله برقی در ساختمان

در حالت منطقی در حالیکه می‌توان وسیله‌ای را با نگهداری و مراقبت سرپا نگهداشت دیگر لزومی به تعویض آن نخواهد بود یا به معنی دیگری سری را که درد نمی‌کند نمی‌بندند. وجود پله برقی در ساختمان‌های مسکونی یا تجاری رفت و آمد را برای افراد آسان‌تر، مدت انتظار را  نیز کمتر خواهند کرد. یک پله برقی به طور معمول می‌تواند بدون بررسی‌‌های منظم ۲۰ تا ۳۰ سال نیز دوام بیاورد. این میزان با توجه به رسیدگی و تعمیر آن می‌تواند به ۵۰ سال عمر مفید نیز افزایش یابد.

 

عمر مفید پله برقی در ساختمان

عمر مفید پله برقی

عوامل مؤثر بر عمر مفید پله برقی ساختمان

اولین عاملی که می‌تواند در عمر مفید پله برقی شما تأثیر گذار باشد میزان توجه و نحوه نگهداری از آن‌هاست. پله برقی‌‌ها نیز همانند آسانسور‌ها موجود در ساختمان‌ها دارای قطعات مکانیکی و الکتریکی فراوانی هستند که باید در طول دوره‌های منظم و مشخصی مورد بازدید و بررسی قرار بگیرند.

با نظارت و بررسی‌های دقیق میزان عملکرد قطعات در طول دوره‌های تعیین شده مشخص خواهد شد درنتیجه می‌توان در صورت مشاهده هر نوع اختلالی در عملکرد سیستم آن را رفع و یا تعویض نمود تا بعداً منجر به پرداخت هزینه‌های گزاف بابت تعمیر قطعات بیشتر و یا تعویض آن نشوید. معمولاً بسیاری از افراد زمانیکه عمر پله برقی ساختمان آن‌ها به ۳۰ سال می‌رسد با چند بار تعمیر اقدام به نوسازی خواهند کرد و با ارتقا آن سبب افزایش و بهبود عملکرد آن‌ها ‌می‌شوند.

 

مقاله پیشنهادی:

لرزش در آسانسور ونکات مهم امنیتی-۲۵ عامل لرزش در آسانسور

 

عوامل مؤثر بر عمر مفید پله برقی ساختمان

 

یکی دیگر از عوامل مهم که در طول عمر مفید پله برقی‌ها مؤثر است نوع و میزان استفاده از آن‌هاست. می‌گویید چگونه؟! پله برقی‌‌ها در انواع ساختمان‌‌های تجاری و غیر تجاری نیز قابل اجرا و نصب هستند. در برخی مکان‌های عمومی مانند مراکز خرید و فروشگاه‌ها که بیشترین میزان تردد را دارند و یا ساختمان‌های عمومی دیگر مانند مترو، فرودگاه و … تردد و استفاده از این پله برقی‌ها بسیار بیشتر از جا‌های خلوت و کم تردد است.

به همین دلیل میزان عمر این نوع پله برقی‌ها بسته به میزان رسیدگی و توجه آن خواهد بود.

 

عوامل مؤثر بر عمر مفید پله برقی ساختمان

عمر مفید پله برقی

 

از طرفی پله برقی‌های تعبیه شده در چنین مکان‌هایی دارای قسمت‌های تقویت شده و قدرتمندی هستند که در مقایسه با پله برقی‌‌های معمولی بسیار قدرتمند هستند. اما همچنان با قرار گرفتن صد‌ها وحتی هزاران نفر بر روی این نوع پله برقی‌ها باید در دوره‌های زمانی کوتاه و مشخصی تعمیر و سرویس شوند تا عمر مفید آن‌ها افزایش یابد و در صورت خرابی یکی از اجزا و قطعات آن به قسمت‌های دیگر نیز آسیب وارد نشود.

 

عوامل مؤثر بر عمر مفید پله برقی ساختمان

 

از آنجاکه پله برقی‌‌ها اغلب در امکان عمومی و در فضایی بزرگ نصب ‌می‌شوند، باید بسیار به آن‌ها رسیدگی شود. نظافت و تمیز کاری این تجهیزات بسیار حائز اهمیت است چرا که با باز بودن فضای بین اتصال پله‌ها به راحتی هر گونه آشغال و قطعات اضافی می‌تواند وارد سیستم آن شود. همچنین با انباشته شدن گرد و غبار بر روی قطعات آن می‌تواند عملکرد قطعات را تحت تأثیر خود قرار بدهد. به همین دلیل باید قطعات و قسمت‌های مربوطه در دوره‌های مشخص تمیز شوند تا قطعات آن دچار خرابی نشده است.

 

عوامل مؤثر بر عمر مفید پله برقی ساختمان

عمر مفید پله برقی

 

مقاله پیشنهادی:

استانداردهای آسانسور که همه باید بدانند! ۶۵ نکته در رابطه با رعایت استاندارد ها

 

تمیز کردن و نظافت مرتب اجزای پله برقی همچنین علاوه بر جلوگیری از اختلال در عملکرد سیستم ‌می‌شود، بلکه با این نظافت قسمت‌های حساسی مانند حسگر‌های آن و میکروسوئیچ ‌ها نیز تمیز خواهند شد که در نهایت کیفیت عملکرد پله برقی کاهش نخواهد یافت و عمر قطعات آن نیز افزایش می‌یابد.

 

عوامل مؤثر بر عمر مفید پله برقی ساختمان

عمر مفید پله برقی

 

با قرار دادن دستور العمل استفاده ایمن از پله برقی‌ها برای مسافران آن، از گیر کردن لباس‌ها و همچنین وسایل بین پله‌های آن جلوگیری خواهد شد. با گیر کردن لباس و اجسام مختلف احتمال آسیب به قطعات نیز افزایش میابد که درنتیجه سبب کاهش طول عمر پله برقی خواهد شد.

 

عوامل مؤثر بر عمر مفید پله برقی ساختمان

عمر مفید پله برقی

عمر مفید دستگیره‌‌های پله برقی

دستگیره‌های تعبیه شده در پله برقی‌ها از اجزای بسیار ضروری و مهم در استفاده از این وسایل حرکتی است. وجود این دستگیره‌ها تعادل مسافران پله برقی را افزایش، از افتادن آن‌ها جلوگیری و درنتیجه امنیت آن‌ها را در طول مسیر تأمین خواهد کرد. در صورت عدم بررسی‌های منظم در این قسمت از پله برقی به دلیل تماس آن با قسمت زیرین پله برقی و روغن کاری قطعات اگر تمیز نشوند، در صورت تماس دست شما با آن‌ها سبب سیاه شدن دستان شما می‌گردد.

 

عمر مفید دستگیره‌‌های پله برقی

عمر مفید پله برقی

 

عمر این دستگیره‌‌ها نیز همانند سایر قسمت‌‌های دیگر در پله برقی بسته به میزان و نحوه نگهداری از آن‌ها عمر‌های مفید متفاوتی دارند. در صورت بررسی و نگهداری مناسب می‌توانید طول عمر مفید این قطعات را در پله برقی افزایش دهید. در صورت بررسی مناسب و تعویض به موقع این قسمت می‌تواند قیمت هندریل‌های پله برقی را نیز افزایش داد. دستگیره‌های پله برقی بسته به نوع و جنس آن‌ها می‌تواند عمر مفیدی بین ۶ الی ۱۵ سال داشته باشند.

 

عمر مفید دستگیره‌‌های پله برقی

 

تعمیر و نگهداری پله برقی

اجزای پله برقی‌‌ها نیز همانند آسانسور‌ها دارای دو قسمت مکانیکی و الکتریکی هستند که هر قسمت دارای کارکرد و اجزای به خصوصی است. مهم‌ترین قسمت‌های تشکیل دهنده پله برقی‌ها شامل:

 

تعمیر و نگهداری پله برقی

 

 • پله‌‌ها به طور معمول از جنس آلومینیوم و در عرض‌های مختلفی هستند.
 • موتور پله برقی که در بالای پله‌ها قرار می‌گیرد و از برق سه فاز تغذیه می‌کند.
 • سازه اصلی پله برقی
 • گیربکس‌های پله برقی که دارای انواع مختلفی هستند.
 • زنجیر پله برقی که از نظر روغن کاری باید بسیار مورد توجه قرار بگیرند.
 • ترمز پله برقی که دارای سه نوع مختلف زبانه‌ای، گوه‌ای و مغناطیسی است.
 • محرک دستگیره‌ها
 • سنسور‌های خطا در پله برقی

 

تعمیر و نگهداری پله برقی

 

مقاله پیشنهادی:

آسانسور برج ایفل و ۱۰ دانستنی جذاب در مورد آن

 

تمامی این قسمت‌ها از جمله قسمت‌های تشکیل دهنده سیستم پله برقی هستند که باید به طور مرتب مورد بررسی و تعمیرات توسط افراد متخصص در این زمینه قرار بگیرند. پله برقی‌ها نیز دارای دستورالعمل‌های ایمنی خاصی هستند که باید تمامی قسمت‌های آن با رعایت نکات مربوطه نصب و اجرا شوند. از جمله این قوانین و استاندارد‌ها شامل:

 • طول سرویس دهی پله برقی ‌ها باید در طول دوره‌های مشخصی صورت بگیرند.
 • طبق استاندارد پله برقی باید گواهینامه‌های ادواری را در دوره‌های مشخصی دریافت کنند.
 • باید میزان حداکثر ظرفیت پله برقی در قسمت‌های مختلف آن برای سواران نصب گردد.

 

عمر پله برقی

 

جمع بندی

تعمیر و نگهداری مرتب پله برقی طی دوره‌‌های مشخص می‌تواند شما را از پرداخت هزینه‌‌های اضافی و در نهایت افزایش طول عمر آن کمک کند. اخذ قرارد داد تعمیرات سالانه پله برقی با یک شرکت آسانسوری معتبر می‌تواند یکی از راه حل‌های آسان و ایمن برای افزایش طول عمر پله برقی ساختمان است.

 

تعمیر و نگهداری پله برقی

 

مقاله پیشنهادی:

پله برقی در سنندج- اجرای پله برقی در ادارات و اماکن عمومی + قیمت ۱۴۰۱

 

تعمیرات پله برقی در اهورا آسانسور

شرکت فنی مهندسی اهورا آسانسور یکی از شرکت‌‌های برتر در صنعت آسانسور است که ارائه کننده انواع خدمات آسانسور، پله برقی و تعمیرات دور‌های است. شما نیز می‌توانید علاوه بر نصب و خرید قطعات انوع پله برقی و انواع آسانسور همچنین برای تعمیرات تخصصی و نوسازی پله برقی خود را به تیم متخصص اهورا بسپارید. اهورا آسانسور با بیش از یک دهه سابقه در این زمینه با به کارگیری مهندسین و تعمیرکاران با تجربه و متخصص خدمات خود را ارائه می‌نماید.

 

عمر مفید پله برقی

عمر مفید پله برقی

مقاله پیشنهادی:

آسانسور باربر در سنندج – انواع آسانسورهای باربر در سال ۲۰۲۲

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیتماس