زمان تعویض سیم بکسل آسانسور و ۵ عاملی که زمان تعویض رو تسریع میکنه

تعویض سیم بکسل

سیم بکسل یکی از اجزای آسانسور است که حرکت کابین و وزنه‌ها کاملاً به آن وابسته است. هنگامی امنیت آسانسور تضمین می‌شود که، قطعات آن سالم باشد. به همین دلیل دانستن زمان تعویض سیم بکسل آسانسور، آن هم قبل از وقوع هرگونه اتفاقی، بسیار اهمیت دارد.

چه هنگام زمان تعویض سیم بکسل آسانسور فرا می‌رسد؟ با خواندن ادامه این مطلب، پاسخ این سؤال را می‌یابید.

 

سیم بکسل آسانسور

سیم بکسل آسانسور

 

سیم بکسل یکی از قطعات بسیار حیاتی آسانسور محسوب می‌شود. به‌ وسیله این سیم که به کابین آسانسور و وزنه‌ها وصل شده است؛ با وجود موتور، جابجایی و حرکت آسانسور ممکن می‌شود.

 

سیم بکسل آسانسور

 

این سیم در واقع متشکل از چندین رشته سیم است که به یکدیگر پیچیده شده‌اند. همچنین یک هسته مرکزی که به اصطلاح مغزی نامیده می‌شود، دارد. سیم بکسل با توجه به دسته ‌بندی‌های مختلفی، انواع متعددی دارد؛ به طور مثال: هسته از نوع فولاد، کنف یا الیافی دیگر است. سیم بکسل‌ها به نوع کاربری آسانسور، ظرفیت، توقف و نوع موتور بستگی دارند.

 

در نتیجه از آن‌ها در سایزها و انواع مختلفی تولید و به ‌کار گرفته می شوند. این سیم‌ها به گونه ای طراحی می شوند که محکم و انعطاف پذیر بوده و عمر به نسبت طولانی داشته باشند.

 

سیم بکسل آسانسور

سیم بکسل آسانسور

 

بنابراین علاوه‌بر این که انتخاب سیم بکسل باکیفیت و مناسب در امنیت و روان بودن حرکت آسانسور نقش مهمی دارد؛ زمان تعویض سیم بکسل نیز به دلایلی از جمله گذشت زمان، موضوعی است که باید به آن توجه شود.

زمان تعویض سیم بکسل آسانسور را چگونه تشخیص می‌دهند؟

پاسخ این سؤال را نمی‌توان به ‌طور دقیق بیان کرد. زمان تعویض سیم بکسل آسانسور به عوامل مختلفی همچون: چگونگی سرویس و نگهداری، جنس سیم و نوع مغزی به کار رفته در آن بستگی دارد. اما به صورت حدودی به طور متوسط میان ۵ تا ۱۰ سال می تواند عمر مفید این سیم در آسانسور باشد.

هرچند در بعضی موارد با توجه به نحوه نگهداری، ترافیک ساختمان و میزان وزن باری که آسانسور حمل می کند، این میزان متغیر می‌شود.

 

سیم بکسل آسانسور

از عواملی که باعث می شود زمان تعویض سیم بکسل آسانسور فرا برسد، می توان موارد زیر را در نظر گرفت:

• در بعضی موارد سیم بکسل آسانسور دچار شکستگی‌هایی می‌شود که افراد می‌توانند متوجه این موضوع شوند. اما برخی شکستگی ها اتفاق می افتد که باید توسط دستگاه ها تشخیص و شناسایی شوند. در هر صورت با رخ دادن هر نوع شکستگی، به مرور زمان طول این سیم ها افزایش پیدا می کنند و درنتیجه باعث اختلال در تنظیمات آسانسور می‌شود. بنابراین برای جلوگیری از سلب امنیت و استحکام آسانسور باید این تعویض صورت بگیرد.

وجود کشیدگی بیش از حد و کاهش قطر ناگهانی در مقطعی از سیم بکسل، نشان دهنده فرا رسیدن زمان تعویض سیم بکسل آسانسور است.

 

زمان تعویض سیم بکسل آسانسور

سیم بکسل آسانسور

 

• هنگامی که رنگ سیم بکسل به علت ترکیب محیط رطوبتی با گرد و غبار در اطراف سیم بکسل، به رنگ قرمز درآید. همچنین آثاری از سوختگی سطحی به علت حرارت بر روی آن دیده شود. این موارد نشان دهنده آن است که استحکام سیم ها از بین رفته است و نیازمند تعویض هستند.

• از عواملی که باعث شوند شکل ظاهری سیم بکسل ها تغییر پیدا کنند؛ مانند: پیچ خوردگی، خرد شدن،‌ قطع شدن، باز شدن رشته ها و هرگونه آسیب فیزیکی. واضح است باتوجه به اهمیت سیم بکسل در حرکت آسانسور، در صورت رخدادن هرگونه از موارد گفته شده، در جابجایی آسانسور مشکلاتی به  وجود می‌آید.

 

سیم بکسل آسانسور

 

فرسایش سیم بکسل و مغزی آن یکی از عواملی است که هشدار زمان تعویض سیم بکسل آسانسور را اعلام می‌کند. از عواملی که باعث فرسایش سیم بکسل می‌شود این است که سیم بکسلی که نصب می شود هم راستای شیار موتور آسانسور نباشد؛ در نتیجه آن فرسودگی رخ می دهد.

با وجود براده آهن در زیر شیار موتور آسانسور می‌توان تشخیص داد که آن دو در یک راستا نیستند.

 

مقاله پیشنهادی:

انواع فتوسل در آسانسور-معرفی ۳ فتوسل مهم در آسانسور

 

 

سیم بکسل آسانسور

سیم بکسل آسانسور

 

در نهایت تعویض سیم بکسل باید توسط کارشناسان تشخیص و سپس به وسیله نصاب های متخصص شروع به تعویض آن ها کنند. آنان با در نظر گرفتن تعداد ایستگاه های آسانسور و شیارهای موجود، متراژ مورد نیاز برای تعویض سیم بکسل را محاسبه می‌کنند. هرچند تعویض سیم بکسل آسانسور زمانبر خواهد بود؛ اما به هیچ عنوان نمی توان آن را نادیده گرفت.

 

سیم بکسل آسانسور

چه مواردی باعث آسیب سیم بکسل آسانسور می‌شود؟

در صورت رعایت نکردن شرایط و نادیده گرفتن برخی عوامل، سیم بکسل دچار آسیب می‌شود و باعث کاهش زمان تعویض سیم بکسل آسانسور می شود. عوامل زیر باعث آسیب سیم بکسل آسانسور می‎شود:
• رطوبت بالای محیط و نفوذ آب به مغزی سیم بکسل ها سبب سرعت بخشیدن به زمان تعویض سیم بکسل آسانسور می‌شود.
• خشک شدن مغزی سیم بکسل به علت بی‌توجهی به اهمیت روغن‌کاری
• در صورتی‌که شیار فلکه موتور هم ‌اندازه و متناسب سیم بکسل نباشد، نه تنها سیم بکسل باید تعویض شود بلکه فلکه موتور نیز دچار آسیب‌هایی می‌شود که باید عوض شود.

 

سیم بکسل آسانسور

 

• صاف و سیقلی‌شدن سیم بکسل
ه نصب نادرست سیم بکسل ها و ایجاد کشش ضعیف در آن‌ها و نیز تحمل فشار زیاد بر روی آن‌ها.
• نادیده گرفتن شرایط نگهداری از سیم بکسل با توجه به شرایط جوی آب وهوایی و عدم سرویس منظم.
• ایجاد اصطکاک‌هایی در حین حرکت که به ‌علت عدم روغن‌ کاری رخ می‌دهد.

 

سیم بکسل آسانسور

مقاله پیشنهادی:

نگهداری آسانسور خودروبر چگونه است؟ ۳قطعه تشکیل دهنده سیستم یک آسانسور خودروبر

 

راه‌هایی برای بهینه‌ سازی طول عمر سیم بکسل

یکی از عوامل مهم در افزایش طول عمر مفید سیم بکسل آسانسور سرویس و روغن کاری به صورت دوره‌ای و منظم است. برخی از سیم بکسل‌ها بدون محافظ هستند. با انجام روغن  کاری در این نوع از سیم بکسل‌ها، به نوعی مانند محافظ و پوششی برای آن‌ها عمل می‌کند که از ساییدگی و خورد شدن آن ها جلوگیری می‌شود. همچنین از اکسیده شدن و تخریب آن محافظت می‌کند.

نکته‌ای قابل ذکر که باید به آن توجه شود این است که، انتخاب و به ‌کارگیری روغن مناسب و باکیفیت نیز از عوامل مهمی است که باید در نظر گرفته شود.

 

راه‌هایی برای بهینه‌ سازی طول عمر سیم بکسل

راه‌هایی برای بهینه‌ سازی طول عمر سیم بکسل

 

عملیات روغن ‌کاری به دو صورت انجام می‌شود اما تا جایی که امکان دارد باید با تجهیزات مخصوص انجام شود. در صورت عدم وجود تجهیزات می‌توان از غلتک گردان نقاشی نیز استفاده شود. در روغن‌کاری سیم بکسل باید به برخی عوامل توجه داشت.

 

مقاله پیشنهادی:

۴مزیت همکاری با شرکت آسانسوری معتبر+ معرفی شرکت معتبر آسانسور

مقدار روغن مصرفی برای هر بار روغن ‌کاری باید مناسب باشد؛ زیرا در صورت کم یا زیاد بودن این مقدار، سیم بکسل را دچار مشکل خواهد کرد. دمای هوایی که روغن ‌کاری نیز در آن انجام می‌شود را باید در نظر داشت؛ زیرا ماهیت روغن در دمای سرد یا گرم تغییر می‌کند و به طبع در انجام روغن‌ کاری سیم بکسل مشکلاتی ایجاد می‌شود. به‌ طور مثال در دمای سرد باعث سفت شدن سیم بکسل و کاهش کارایی آن می‌شود.

 

راه‌هایی برای بهینه‌ سازی طول عمر سیم بکسل

راه‌هایی برای بهینه‌ سازی طول عمر سیم بکسل

 

با روغن‌ کاری سیم بکسل‌ها، قطر مغزی آن‌ها تغییر نمی‌کند؛ در نتیجه ضربه‌های برخورد با سطح شیارها در حین حرکت باعث مشکل نمی‌شوند. بهترین محل برای روغن کاری آن جایی است که رشته ها کمی از هم باز می شوند؛ مانند وقتی که سیم بکسل از روی فلکه عبور می کند و یا روی فلکه پیچیده است.
چرا باید به فکر تعویض سیم بکسل آسانسور بود؟

 

مقاله پیشنهادی:

دهمین نمایشگاه بین المللی آسانسور در تهران

 

همان‌طور که گفته شد، سیم بکسل آسانسور از اجزای مهم مکانیسم حرکت آسانسور است. اگر سیم بکسل به موقع تعویض نشود، استحکام اولیه خود را از دست داده و موجب سقوط کابین آسانسور می‌شود و خسارات بسیاری را به آسانسور وارد می‌کند.

همچنین این قطعه دارای یک عمر مفید به‌ خصوصی است که در صورت ایجاد هرگونه مشکل و خرابی، دیگر کارکرد بهینه‌ای نخواهد داشت. تعویض سیم بکسل در هنگام نیاز و قرار دادن نوع جدید آن، باعث کارکرد نرم، روان و ایمن آسانسور خواهد شد.

 

راه‌هایی برای بهینه‌ سازی طول عمر سیم بکسل

مقالات پیشنهادی:

استاندارد ادواری آسانسور

آسانسور خانگی در سنندج (هوم لیفت) – اجرای ۰ تا ۱۰۰ توسط تیم حرفه ایی

 

سخن پایانی

سیم بکسل نقش مهمی را در مکانیک آسانسور ایفا می‌کند. عمر سیم‌ها به شرایط محیطی و نحوه نگهداری آنان بستگی دارد. باتوجه به مطالب بیان شده تعیین زمان تعویض سیم بکسل آسانسور به صورت دقیق امکان‌پذیر نیست. هر قطعه‌ای با گذشت زمان دچار فرسودگی خواهد شد و مستلزم تعویض است.

با رعایت نکاتی همچون روغن ‌کاری و بررسی سیم بکسل به‌ صورت مرتب می‌توان طول عمر این سیم‌ها را افزایش داد و باعث بهینگی در فعالیت آن‌ها شد.

اهورا آسانسور ارائه دهنده کلیه خدمات آسانسور

سخن پایانی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیتماس