گیرکردن در آسانسور و استرس بد قطعی برق- ۳ سیستم برق اضطراری آسانسور


استرس و تجربه بد قطعی برق آسانسور

تجربه گیر کردن در آسانسور به هنگام قطعی برق، تجربه بسیار ناخوشایندی است. به خصوص برای کسانی که در حالت عادی نیز استفاده از آسانسور سخت است یا کسانی که فوبیای مکان‌های کوچک دارند. اگر گرفتار این مشکل شدید به آرامی کف آسانسور بنشینید و شمرده شمرده نفس بکشید و سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید، زیرا ترس باعث می‌شود ضربان قلبتان بالا رفته و تنفس برایتان سخت شود. در نتیجه منتظر بمانید تا آسانسور به یکی از طبقات رسیده و درب آسانسور باز شود.

استرس و تجربه بد قطعی برق آسانسور

با پیشرفت صنعت و تکنولوژی برای هر مشکلی راه ‌حلی وجود دارد. استفاده از سیستم برق اضطراری آسانسور در ساختمان‌های مختلف راه‌ حل این موضوع است. در ادامه به معرفی انواع سیستم برق اضطراری آسانسور و نحوه کارکرد و مزایای آن می‌پردازیم.

استرس و تجربه بد قطعی برق آسانسور 

سیستم برق اضطراری آسانسور چیست؟

امروزه به علت قطعی برق در زمان‌ها و شرایط مختلف و همچنین ایجاد فرصت استفاده از آسانسور، حتی در زمان بی ‌برقی، وجود سیستم برق اضطراری به هنگام نصب و راه اندازی آسانسور یک ضرورت قابل توجه به حساب می‌آید.

سیستم برق اضطراری آسانسو چیست؟

در این زمینه از سه مدل سیستم برق اضطراری برای آسانسورها استفاده می‌شود که عبارتند از:

  • سیستم UPS
  • باتری اضطراری
  • ژنراتور

هریک از این نوع سیستم‌ها باید بر اساس نوع آسانسور، ظرفیت آن و طول چاه آسانسور مورد استفاده قرار گیرند.

سیستم برق اضطراری آسانسو چیست؟نحوه کارکرد برق اضطراری آسانسور

انرژی حاصل از باتری اضطراری آسانسور به هنگام قطع برق در مدت زمان ۳۰ ثانیه وارد مدار الکتریکی می‌شود و مسافر یا بار را به نزدیک‌ترین طبقه می‌رساند.

نحوه کارکرد سیستم برق اضطراری (UPS) به این صورت است که  با تبدیل جریان AC به DC باتری را شارژ می‌کنند و جریان الکتریکی را در خود ذخیره می‌کنند. در زمان قطع برق یا زمانی که جریان برق دچار نویز یا نوسان شده است؛ مبدل جریان برق بلافاصله، جریان DC به AC تبدیل می‌کند و ولتاژ موردنیاز موتور آسانسور را تأمین‌ می‌کند. در این حالت جهتی که نیرو و آمپر کم‌تری از موتور می‌گیرد شناسایی می‌شود. این کار توسط میکروکنترلر موجود در تابلو فرمان آسانسور انجام می‌شود. پس از شناخت جهت درست، کابین به همان سمت هدایت می‌شود و مسافر را به نزدیک‌ترین طبقه می‌رساند.

سیستم برق اضطراری آسانسو چیست؟

سیستم برق اضطراری آسانسور (UPS) و مزایای آن

سیستم UPS یا منبع تغذیه بدون وقفه آسانسور، دستگاهی است که به منظور استفاده از آسانسور در زمان قطعی برق استفاده می‌شود.

به جهت کارکرد بهتر این سیستم نیاز است آسانسور و تجهیزات جانبی آن توسط متخصصان به صورت دوره‌ای مورد نظارت قرار گیرد تا در هنگام نبود برق یا نوسانات برقی آسانسور امکان استفاده داشته باشد.

سیستم برق اضطراری آسانسور (UPS) و مزایای آن

سیستم برق اضطراری آسانسور (UPS) علاوه بر این‌ که امکان استفاده از آسانسور و تأمین انرژی آن را در هنگام قطع برق فراهم می‌کند مزیت دیگری نیز دارد. در زمان قطع برق و وجود نوسانات برقی از آسانسور محافظت می‌کند و باعث افزایش طول عمر آن می‌شود.

UPSها می‌توانند به باتری‌های داخلی و خارجی مجهز شوند تا در زمان لازم برق تک فاز و سه فاز آسانسور یا تجهیزات برقی دیگر را تامین کنند.

سیستم برق اضطراری آسانسور (UPS) و مزایای آن

سیستم برق اضطراری آسانسور (UPS) از بخش‌های مختلفی ساخته شده است؛ از جمله:

  • باتری ( در بیشتر UPSها از نوع سیلد اسید)
  • کلید غیر هادی
  • دستگاه یکسو کننده شارژ
  • دستگاه تبدیل کننده DC به AC

سیستم برق اضطراری آسانسور (UPS) و مزایای آن

UPSها با استفاده از انرژی‌ای که در آن‌ها ذخیره می‌شود باعث راه اندازی دوباره آسانسور و جلوگیری از توقف نا به هنگام آن می‌شوند.

UPSها دو نوع هستند:

  • UPSهای توان پایین

این نوع UPS در تأمین برق موتور الکتریکی و درایو نقشی بر عهده ندارد. بلکه فقط برای تأمین برق برای روشنایی کابین، سامانه بازکننده آسانسور، آلارم خطر و در آسانسورهای هیدرولیکی، فعال کردن شیر الکتریکی پمپ هیدرولیک کاربرد دارد.

  • UPSهای توان بالا

سیستم برق اضطراری آسانسور (UPS) و مزایای آن

از ویژگی‌های مهم این مدل UPS می‌توان به امکان راه‌ اندازی موتور الکتریکی و فراهم نمودن برق تمامی تجهیزات کابین آسانسور در هنگام قطع برق اشاره کرد.

نکته قابل توجه دیگر درمورد UPSهای توان بالا این است که تنها در هنگام قطع برق در آسانسور به کار گرفته نمی‌شوند، بلکه یک سیستم حفاظتی برای قسمت‌های الکترونیکی آسانسور است که از خرابی آن‌ها جلوگیری می‌کند.

در UPSها از باتری سیلد اسید استفاده می‌شود که این باتری‌ها با توان ۱۲ ولت در بازار عرضه می‌شوند و با توجه به ویژگی‌های کارکردی و فیزیکی آن‌ها برای دستگاه‌های UPS انتخاب بسیار مناسبی هستند.

سیستم برق اضطراری آسانسور (UPS) و مزایای آن

باتری اضطراری آسانسور یا باتری بلک اوت   

سیستم دیگری که برای برق اضطراری آسانسور به کار می‌رود استفاده از باتری اضطراری است. این باتری‌ها نیز باید به صورت ماهانه توسط متخصص آسانسور مورد نظارت قرار گرفته و از آن‌ها تست برق اضطراری به صورت مجازی گرفته شود.

باتری اضطراری آسانسور یا باتری بلک اوت

تست برق اضطراری به این صورت است که برق اصلی آسانسور را به هنگام حرکت قطع می‌کنند تا عملکرد باتری اضطراری را بسنجند و از سالم بودن آن اطمینان بیدا کنند. البته این کار منجر به تخلیه شارژ باتری می‌شود و باید دانست که شارژ و دشارژ باتری باعث افزایش طول عمر باتری می‌شود. در صورتی که دشارژ ماهیانه انجام نشود از طول عمر مفید باتری کاسته می‌شود.

از باتری اضطراری در هنگام قطع برق در بالابرها استفاده می‌شود.

باتری اضطراری آسانسور یا باتری بلک اوت 

تفاوت سیستم UPS و باتری اضطراری

مهم‌ترین تفاوت این دو سیستم در میزان عمر این دو است. سیستم UPS دوام بیشتری دارد و عمر مفید آن بین ۴ تا ۵ سال است اما عمر مفید باتری اضطراری حداکثر ۲ سال است. تفاوت دیگر در کیفیت شارژ و تخلیه شارژ‌ این دو مدل است که این کیفیت در سیستم UPS به نسبت باتری اضطراری بهتر است و در نتیجه می‌توان گفت قیمت استفاده از سیستم UPS به صرفه‌تر از باتری اضطراری است.

تفاوت سیستم UPS و باتری اضطراری

ژنراتور

ژنراتور وسیله‌ای است که انرژی مکانیکی به دست آمده از سوختن سوخت‌ فسیلی را به انرژی الکتریکی به عنوان خروجی خود تبدیل می‌کند. این مدل به دلیل ابعاد فیزیکی خود نیازمند نگهداری مداوم، تانکر ذخیره سوخت و نیاز به فضایی جهت تعبیه تانکر دارد و کار ژنراتور همراه با سرو صدای زیادی است. این سیستم نسبت به دو سیستم دیگر دارای قیمت بالاتری است.

ژنراتور

سیستم برق اضطراری آسانسور برای ساختمان‌های چند آسانسور مانند برج‌ها و مراکز بیمارستانی و تجاری از نوع ژنراتور است. دلیل آن نیز بالا بودن توان ژنراتور و به صرفه بودن آن نسبت به باتری اضطراری است.

در این ساختمان‌های چند آسانسوره در هنگام قطعی برق باید آسانسور در هر طبقه‌ای که باشد به سمت لابی حرکت کند و در این حالت تمامی آسانسورها باید متوقف باشند تا نیروی اضافی دیگری به ژنراتور وارد نشود. پس از بازگشت تمامی آسانسورها به لابی یک یا دو آسانسور با سیستم برق اضطراری آسانسور از نوع ژنراتور فعال می‌شوند و مسافران را به طبقات مختلف جابجا می‌کنند.

ژنراتور

استفاده همزمان از UPSها و ژنراتور مطمئن‌ترین راه برای تأمین برق اضطراری آسانسور است، زیرا UPS می‌تواند برخی از اشکالات ژنراتور را پوشش دهد. پس از ورود ژنراتور به مدار UPS ولتاژ و فرکانس خروجی ژنراتور را تثبیت می‌کند. البته UPSهایی که توانایی کار با ژنراتور را داشته باشند؛ باید مشخصات خاصی داشته باشند.

ژنراتور 

سخن پایانی

امروزه به دلیل قطعی برق زیاد به خصوص در فصل گرما امکان استفاده منظم از آسانسور و بالابرها وجود ندارد. این مشکل می‌تواند برای ساکنین ساختمان‌های بلند مشکل ساز باشد؛ همچنین محبوس شدن درکابین آسانسور باعث ایجاد وحشت زیاد برای مسافران می‌شود؛ بنابراین استفاده از سیستم برق اضطراری آسانسور یک ضرورت مهم محسوب می‌شود.

سخن پایانی

از میان سیستم‌های مختلف برق اضظراری UPSها چه از نظر عملکرد و چه طول عمر در جایگاه بسیار خوبی قرار دارند و می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

سخن پایانی

مقالات پیشنهادی:
استانداردهای آسانسور که همه باید بدانند! ۶۵ نکته در رابطه با رعایت استاندارد ها
آسانسور برج ایفل و ۱۰ دانستنی جذاب در مورد آن
برق اضطراری آسانسور و بیش از ۱۵دانستنی امنیتی و کاربردی
۴مزیت همکاری با شرکت آسانسوری معتبر+ معرفی شرکت معتبر آسانسور
آسانسور غذابر در سنندج – لیست قیمت ۱۴۰۱ – اجرا توسط تیم اهورا
آسانسور صنعتی در سنندج – جدیدترین آسانسورهای ۲۰۲۲

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیتماس