انواع آسانسور و طبقه بندی آسانسورها بر اساس نوع کاربرد- معرفی ۷ نوع آسانسور کاربردی


انواع آسانسور

تا به حال از خود پرسیده اید که چقدر درباره آسانسورها اطلاع دارید؟ آایا انواع آسانسور را می‌شناسید؟

پروژه‌های ساختمانی به جزییات زیادی نیاز دارند و ممکن است به اتمام رسیدن و تکمیل یک پروژه ماه‌ها و حتی سال‌ها طول بکشد. بخش مهم از فرآیند ساخت و ساز اطمینان از طرح سازه و به کار بردن مصالح باکیفیت و مناسب است.

 

انواع آسانسور

انواع آسانسور

 

هنگام ساختن ساختمان‌های بلند یا چند طبقه، باید به نحوی دسترسی افراد به تمامی طبقات را نیز در نظر بگیرید. پله‌ها عموماً یک انتخاب طبیعی و معمولی هستند اما استفاده از آسانسور نیز می‌تواند یک راه حل عاقلانه باشد، زیرا دسترسی افراد مختلف به طبقات را سریعتر و راحت‌تر می‌کند. همچنین وجود آسانسور در ساختمان‌های مختلف محدودیت‌های موجود برای افراد خاص مانند افراد معلول را نیز از بین خواهد برد.

 

انواع آسانسور

انواع آسانسور

 

از آنجا که امروزه تغییرات زیادی در زمینه‌هایی مانند صنعت، کامپیوتر و همچنین نرم افزار رخ داده است. سبب به وجود آمدن تغییرات و پیشرفت‌های قابل توجهی در تمام بخش‌های مختلف بوده‌اند. شما به راحتی با فشار دادن یک سویچ یا دکمه موجب فراخواندن یک جعبه فلزی بزرگ خواهید شد که شما را به آسانی و با خیالی راحت از طبقه‌ای به طبقه‌ای دیگر منتقل خواهد کرد. در واقع می‌توان گفت که آسانسورها برای ساختمان‌هایی که بیش از سه طبقه هستند دیگر اختیاری نیست و کاملاً الزامی است.

آسانسورها می‌توانند برای همه افراد سهولت و راحتی را ارائه دهند همچنین با کاربرد و کارایی که دارند زندگی را آسانتر خواهند کرد و به آن سرعت خواهند بخشید.

 

انواع آسانسور

انواع آسانسور

 

مقاله پیشنهادی:

چه آسانسوری برای ساختمان شما مناسب است؟

سفری در تاریخ با آسانسور

اولین آسانسورها را در واقع بالابر می‌نامیدند که توسط نیروهای انسانی، حیوانی و گاهاً مکانیزم‌های آب به حرکت درمی‌آمدند. ساخت اولین نمونه‌های آسانسورها توسط مصریان و رومیان باستان با استفاده از ساختار قرقره و طناب ساخته شد که توسط افراد و حیوانات برای بلند کردن اجسام سنگین مانند سنگ‌ها برای ساخت سازه‌های سنگی مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

 

سفری در تاریخ با آسانسور

سفری در تاریخ با آسانسور

 

اولین آسانسور مسافربری در سال ۱۸۵۷ در نیویورک در فروشگاهی نصب شد که نیرو محرکه آن موتور بخار آب بود و بیشتر قابلیت تفریحی داشت. این آسانسور از استقبال بسیار خوبی برخوردار نبود و پس از گذشت ۳ سال تعطیل شد. در آن زمان آسانسورها بیشتر قابلیت گردشگری داشتند تا وسیله‌ای کاربردی برای حمل و نقل. از طرفی ساختمان‌های بلند و برج‌های فلک کشیده در آن زمان وجود نداشتند و نیاز به این وسیله نیز معنایی نداشت.

 

سفری در تاریخ با آسانسور

سفری در تاریخ با آسانسور

 

طبق گفته تاریخ نویسان اولین آسانسورهای کاربردی در اوایل دهه  ۱۸۰۰ ساخته شدند که بیشتر برای حمل کالا و وسایل مورد استفاده قرار می‌گرفتند اما بعدها در اواخر دهه ۱۸۵۰ اولین آسانسورهای مسافربری نیز ساخته شدند. این ماشین‌های حرکتی تا به امروز دست خوش تغییرات بسیار زیادی بوده و سبب به وجود آمدن انواع آسانسورهای مختلف با کارایی و کارکردهای متفاوتی شده است.

جالب است بدانید که اولین آسانسورها به دلیل گران بودن فروش بسیار خوبی نداشتند که موفقیت اولیه را به عنوان اقلام لوکس در هتل‌های نیویورک، لندن و پاریس به دست آوردند.

 

سفری در تاریخ با آسانسور

آسانسور چیست؟

آسانسور در اصل وسیله‌ای است که افراد و اجسام را به صورت عمودی در یک کابین اختصاصی که طبقات مختلف یک ساختمان را در یک مسیر مشخص به هم وصل می‌کنند را جابجا می‌کند. اوایل دهه ۱۸۵۰ به دلیل رواج مصالح فلزی و فولادی ساختمان‌های بلند در طبقات بیشتری به نسبت قبل ساخته شدند که نیاز به استفاده از آسانسورها را نیز افزایش داد. استفاده از آسانسور در گذشته برای ساختمان‌ها اجباری نبود زیرا نصب و نگهداری آنها در مقایسه با آن زمان بسیار گران بودند. اما امروزه به جرأت می‌توان گفت که در تمامی ساختمان‌های جدید حتی در خانه‌های مسکونی نیز آسانسورها وجود دارند.

با روی کار آمدن انواع آسانسورهای مختلف انتخاب آنها بنابر نوع ساختمان و نیاز افراد نیز گسترده‌تر و آسانتر شد. امروزه آسانسورها به بخش بسیار مهمی از ساختمان‌ها تبدیل شده‌اند.

 

آسانسور چیست

مقاله پیشنهادی:

آهن کشی آسانسور و نکاتی که باید بدانید

 

دسته بندی انواع آسانسور

آسانسورها دارای انواع مختلفی هستند که بر اساس ساختار، مکانیزم، محل قرار گیری و نوع استفاده از آنها می‌توانند به دسته بندی‌های متفاوتی تقسیم بندی شوند. با توجه به معماری و ساخت و ساز از گذشته تا به امروز می‌توانید دریابید که استفاده از آسانسور همواره توانسته است به داد بشر برسد و موجبات راحتی بیشتری را برای ما فراهم کند. استفاده از آسانسورها عملاً بسیار ایمن‌تر از پله‌های ثابت و پله برقی هستند و از مسافران خود بیشترین میزان حفاظت را به عمل می‌آورند.

 

دسته بندی انواع آسانسور

دسته بندی انواع آسانسور

 

شما ممکن است زمانی که درون یک آسانسور قرار گفته باشید متوجه نوع سیستم و کارکرد آن نشوید و ساختار تمامی آسانسورها را یکسان در نظر بگیرید. باید به عرض شما برسانیم که این یک تفکری غلط بیش نیست. آسانسورهای مختلفی وجود دارند که برای ساختمان‌ها و نیازهای مختلفی مناسب‌اند و سبب افزایش راحتی و سرعت در انتقال افراد می‌گردد.

در ادامه با ما بمانید، چون که می‌خواهیم شما را با انواع دسته بندی انواع آسانسورها آشنا کنیم.

 

دسته بندی انواع آسانسور

دسته بندی انواع آسانسور

 

انواع آسانسور بر اساس نوح حمل

در دسته بندی اول برای انواع آسانسورها بر اساس نوع استفاده از آنها دسته بندی می‌شوند. در این دسته بندی آسانسورها شامل:

 • آسانسورهای مسافربر
 • آسانسورهای خدماتی

 

انواع آسانسور بر اساس نوع حمل

انواع آسانسور بر اساس نوع حمل

 

آسانسورهای مسافربر

آسانسوهای مسافربر به هر نوع آسانسوری گفته می‌شود که برای جابجایی افراد در ساختمان‌های تجاری و مسکونی در نظر گرفته شده است. این آسانسورها نیز خود انواع مختلفی دارند که از نظر اندازه، کارکرد، سرعت و بسیاری گزینه‌های دیگر با هم متفاوت‌اند. در ادامه با انواع این آسانسورها نیز آشنا خواهید شد.

 

 آسانسورهای مسافربری

 

آسانسورهای خدماتی

در این دسته از آسانسورها همانطور که از نامشان پیداست اغلب در ساختمان‌های تجاری و صنعتی قابل استفاده هستند. آسانسورهای خدماتی به آسانسورهای باری نیز مشهورند و اغلب برای حمل و نقل کالا درون برخی ساختمان‌ها در نظر گرفته شد‌ه‌اند. از نظر کاری این آسانسورها معمولاً قوی‌تر و سنگین‌تر از آسانسورهای مسافربری هستند، بنابراین برای حجم بسیار بزرگی از کالاها طراحی شده‌اند.

 

انواع آسانسور-خدماتی

انواع آسانسور-خدماتی

 

آسانسورهای باری برای جابجایی بارهای بسیار سنگین مانند اتومبیل یا محموله‌های صنعتی درنظر گرفته شده اند و در مقابل برای انتقال دادن افراد طراحی نشده‌اند به همین دلیل فضای داخلی این دسته از آسانسورها به جای طراحی جذاب بر طراحی مستحکم با سازه‌های فولادی تمرکز دارد.

 

انواع آسانسور-خدماتی

انواع آسانسور-خدماتی

انواع آسانسور بر اساس مکانیزم (دسته بندی اصلی)

سیستم‌های کنترلی مختلفی برای هدایت و نصب آسانسورها وجود دارد که سبب ایجاد انواع مختلفی از آسانسورها می‌شوند. در گذشته اگر آسانسورها از یک سیستم حرکتی تبعیت می‌کردند که تنوع چندانی نیز نداشتند اما هدف تمامی آسانسورها از اولین نمونه ساخته شده تا به امروز در یک راستا و در جهت انتقال افراد و اجسام مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

 

انواع آسانسور بر اساس مکانیزم

انواع آسانسور بر اساس مکانیزم

 

در  این دسته بندی انواع آسانسورها عبارتند از :

 • آسانسورهای هیدرولیکی
 • آسانسورهای کششی
 • آسانسورهای روملس
 • آسانسورهای مغناطیسی
 • آسانسورهای پانوراما
 • آسانسورهای خورشیدی

 

انواع آسانسور بر اساس مکانیزم

انواع آسانسور بر اساس مکانیزم

 

مقاله پیشنهادی:

قیمت آسانسور کششی+ انواع و خصوصیات آن ؟ لیست قیمت در سال۱۴۰۱

 

آسانسورهای هیدرولیکی

یکی از رایجترین و قدیمی‌ترین ساختار آسانسورها، سیستم آسانسورهای هیدرولیکی هستند.

یکی از ساده‌ترین انواع آسانسورها آسانسورهای هیدرولیکی است. اساس کار این آسانسورها بر اساس پیستون و جک‌های تعبیه ‌شده در زیر کابین آسانسور است. نحوه کار این دسته از آسانسورها به این‌ گونه است که نیروی محرکه توسط موتور الکتریکی آسانسور به سمت پیستون‌های موجود در داخل سیلندرها منتقل می‌شود. سپس با بالا و پایین آمدن پیستون‌ها سبب حرکت روغن سیال درون سیلندرهای زیر کابین آسانسور می‌شود. با بالا آمدن روغن و بالا آمدن سیلندرها یا جک زیر آسانسور کابین آسانسور به سمت بالا حرکت می‌کند و در عکس این عمل نیز یعنی با پایین آمدن روغن سبب پایین آمدن کابین می‌شوند.

 

 آسانسورهای هیدرولیکی

آسانسورهای هیدرولیکی

 

آسانسورهای هیدرولیکی هزینه اولیه پایینی دارند و هزینه نگهداری مداوم آن‌ها در مقایسه با انواع دیگر آسانسورها کمتر است. اما با این ‌حال مصرف انرژی آن‌ها به نسبت انواع آسانسورهای دیگر بسیار بیشتر است، زیرا موتور الکتریکی آن بر خلاف گرانش عمل می‌کند و روغن سیال را بر خلاف نیروی جاذبه به حرکت در می‌آورد که همین سبب می‌شود که به نیروی بسیار زیادی نیاز داشته باشد.

 

 آسانسورهای هیدرولیکی

آسانسورهای هیدرولیکی

 

یکی دیگر از معایب آسانسورهای هیدرولیکی در نگهداری و تعمیرات مداوم آن‌هاست به این صورت که باید به ‌صورت مداوم روغن درون پیستون‌ها درون سیلندرها چک شوند. زیرا با کوچک‌ترین نشتی این روغن‌ها می‌تواند خطرات زیست ‌محیطی ایجاد کنند و یا با ایجاد اشکالات عمده‌تر سبب فاجعه‌های بزرگ‌تری نیز شوند. آسانسورهای هیدرولیکی از ساده‌ترین انواع آسانسور هستند که که در ساختمان‌هایی با ارتفاع ۲ تا ۶ طبقه قابل ‌اجرا هستند.

 

 آسانسورهای هیدرولیکی

آسانسورهای هیدرولیکی

 

این آسانسورها حتی برای حمل بارهای بسیار سنگین نیز قابل استفاده هستند. اما به ‌عنوان یکی دیگر از معایب آسانسورهای هیدرولیکی میتوان گفت که در ساختمان‌های بلند و بیشتر از ۶ طبقه‌ای نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد و تنها با حداکثر سرعت ۲۰۰ فوت در دقیقه می‌توانند حرکت کنند.

پایین آمدن کابین در این دسته از آسانسورها در هنگام پایین آمدن به این گونه است که موتور آسانسور خاموش می‌شود و هدایت کابین توسط یک شیر کنترل ‌کننده الکتریکی انجام می‌شود. به این‌ گونه که با توجه به میزان وزن موجود درون کابین میزان باز و بسته شدن شیر را کنترل می‌شود. میزان باز و بسته شدن شیر به روغن اجازه می‌دهد که به سمت پایین حرکت کند با پایین آمدن روغن به سمت پائین سبب پایین آمدن سیلندر و جک زیر کابین نیز می‌شود.

 

 آسانسورهای هیدرولیکی

آسانسورهای هیدرولیکی

 

شیر کنترل ‌کننده میزان شدت پایین آمدن روغن را کنترل و سبب پایین آمدن کابین به پایین می‌شود. نگهداری و تعمیرات دوره‌ای این شیرهای کنترل بسیار حائز اهمیت است، زیرا باید از نظر سائیدگی بسیار مورد بررسی قرار بگیرد تا در صورت هرگونه صدمه و آسیب تعمیر و یا تعویض شود؛ زیرا می‌تواند در کنترل کابین آسانسور به سمت پایین مشکلاتی را به بار آورد.

 

 آسانسورهای هیدرولیکی

آسانسورهای هیدرولیکی

 

آسانسورهای هیدرولیکی از نظر قرارگیری جک‌های هدایت ‌کننده کابین به دسته‌های مختلفی تقسیم‌ بندی می‌شوند ازجمله انواع این آسانسورها عبارت‌اند از:

 • آسانسورهای هیدرولیکی جک در زیر به به‌صورت مستقیم
 • آسانسورهای هیدرولیکی ۱ جک در کنار به صورت غیر مستقیم
 • آسانسورهای هیدرولیکی ۲ جک در کنار
 • آسانسورهای هیدرولیکی ۱ جک در کنار به صورت مستقیم
 • آسانسورهای هیدرولیکی جک در زیر نوع تلسکوپی
 • آسانسورهای هیدرولیکی ۱ جک و ۲ جک در کنار نوع تلسکوپی
 • آسانسورهای هیدرولیکی طناب ‌دار

کلیات و نحوه کارکرد تمامی این آسانسورها به یک شیوه است و تنها تفاوت آن‌ها در نحوه قرار گیری و نصب آن‌ها بر اساس نوع موقعیت و شرایط نصب آسانسور است.

 

 آسانسورهای هیدرولیکی

آسانسورهای هیدرولیکی

مقاله پیشنهادی:

۷مرحله نصب آسانسور کششی ! معرفی اجزای تشکیل دهنده آسانسور کششی

 

ساختار و اجزای آسانسورهای هیدرولیکی

ساختار و اجزاء آسانسورهای هیدرولیکی به سه دسته اجزای هیدرولیکی آسانسور، اجزای مکانیکی آسانسور و اجزای الکتریکی آن دسته ‌بندی می‌شوند.

در قطعات هیدرولیکی آسانسور می‌توان به جک آسانسور، جک هیدرولیکی، شلنگ هیدرولیک و روغن هیدرولیک نام برد. در قطعات مکانیکی آسانسور می‌توان به کابین آسانسور، درب کابین، طبقات آسانسور، ریل آسانسور و تمامی تجهیزات مربوط به ریل، سیم بکسل، بافر چاه، روغن ‌دان‌ها اشاره کرد.

در قطعات الکتریکی آسانسورهای هیدرولیکی نیز می‌توان به تابلو فرمان، تراولینگ، کابل آسانسور، جعبه فرمان، سنسورهای چشمی کابین جهت باز و بسته شدن درها، سیم‌ها، کابل‌ها و سایر قطعات الکتریکی نیز می‌توان نام برد.

 

ساختار آسانسور

ساختار آسانسور

 

همان‌ طور که اشاره شد انواع آسانسورهای هیدرولیک بر اساس نحوه قرارگیری جک‌های هیدرولیکی متفاوت هستند. جک‌های آن به ‌صورت غیر مستقیم، مستقیم در کنارهای آن و یا زیر آن قابل نصب هستند. همچنین بر اساس ظرفیت تعیین‌ شده برای آسانسور می‌توان از ۱ الی ۲ یا حتی جک‌های بیشتری نیز برای هدایت و کنترل کابین استفاده کرد. در آسانسورهایی که فضای کافی برای نصب و ایجاد چاله‌هایی عمیق‌تر ندارند استفاده از ساختار جک در کنار به‌ صورت غیرمستقیم و یا مستقیم بسیار مناسب است، زیرا در این حالت آسانسور را بی‌نیاز از حفره‌هایی عمیق می‌کند و در کمترین فضای ممکن قابل نصب خواهند بود.

آسانسورهای کششی

آسانسورهای کششی همان ‌طور که از نام آن‌ها پیداست بر اساس نیروی کششی طناب به حرکت درمی‌آیند. آسانسورهای کششی توسط طناب‌هایی به سمت بالا حرکت می‌کنند که از روی چرخی که به موتور الکتریکی آسانسور متصل است و در بالای چاه آسانسور قرار دارد می‌گذرد. آسانسورهای کششی سرعت بسیار بالاتری نسبت‌به آسانسورهای هیدرولیکی دارند. این نوع آسانسورها در ساختمان‌های بلند مرتبه محبوبیت بیشتری دارند، زیرا محدودیتی در ارتفاع برای این آسانسورها وجود ندارد.

کابین آسانسورهای کششی به طناب‌های فولادی متصل است که یک طرف این طناب‌ها به سمت موتور الکتریکی و طرف دیگر آن نیز به وزنه‌های متعادل ‌کننده آسانسور متصل است. آسانسورهای کششی خود به ۲ دسته آسانسورهای دنده‌ای یا گیربکس و آسانسورهای گیرلس یا بدون دنده تقسیم می‌شوند.

در آسانسورهای دنده‌ای یا گیربکس سیستم حرکتی از موتوری تشکیل می‌شود که یک گیربکس نیز به آن متصل است. یعنی طناب متصل به کابین آسانسور و موتور الکتریکی به‌طور مستقیم به ‌هم متصل نیستند و در مابین این دو یک جعبه دنده‌ای یا گیربکس قرار دارد. وظیفه اصلی این چرخ‌ دنده‌ها تأمین نیروی چرخی است که طناب‌ها را به حرکت درمی‌آورد. این دسته از آسانسورها می‌توانند تا سرعت بالغ ‌بر ۵۰۰ فوت در دقیقه با حداکثر مسافت ۲۵۰ فوت حرکت کنند.

 

آسانسور کششی

آسانسور کششی

 

در مقابل در آسانسورهای گیربکسی خبری از وجود جعبه ‌دنده و یا گیربکس وجود ندارد و طناب متصل به کابین آسانسور به‌ طور مستقیم به موتور الکتریکی آسانسور متصل است. این دسته از آسانسورها می‌توانند با سرعت ۲ هزار فوت در دقیقه و همچنین با حداکثر دو هزار فوت حرکت کنند. این آسانسورها بهترین گزینه برای آسمان‌خراش‌ها و برج‌های بسیار مرتفع هستند، چرا که سرعت بسیار بیشتری نسبت‌ به آسانسورهای گیربکسی کششی نیز دارند. مفهوم اساس کار اصلی این دسته آسانسورها به سیستم قرقره که کابل‌ها به دور آن قرار گرفته بستگی دارد.

وجود وزنه‌های متعادل ‌کننده در طرفی دیگر طناب‌های فولادی سبب می‌شود که فقط نصف وزن افراد و نصف وزن کابین به موتور الکتریکی وارد شود. به ‌همین دلیل کمترین فشار ممکن به موتور آسانسور وارد می‌شود و انرژی بسیار کمتری را نیز به نسبت آسانسورهای هیدرولیکی مصرف می‌کنند. به ‌طورکلی می‌توان گفت که آسانسورهای کششی معمولاً کارآمدتر و به صرفه‌تر هستند و حرکت و سواری نرم و آرام‌تری را برای مسافران خود فراهم می‌کنند. همچنین آسانسورهای کششی گیرلسی مناسب‌ترین گزینه برای ساختمان‌هایی است که فضای کمتر و محدودتری برای نصب آسانسور دارند.

اجزاء و قطعات تشکیل ‌دهنده آسانسورهای کششی نیز به قطعات مکانیکی و الکتریکی دسته‌ بندی می‌شوند. این قطعات شامل موتور آسانسور به‌ صورت گیربکسی یا بدون گیربکس، شاسی موتور، تابلو فرمان، تابلو برق، فلکه هرز گرد، کابین آسانسور، زنجیر جبران، ریل آسانسور، سیم بکسل، لقمه، روغن ‌دان، پاراشوت، وزنه‌های تعادلی و…

از معایب این دسته از آسانسورها نیز می‌توان به قیمت بالای آن‌ها در نصب و حتی نگهداری دشوار آن‌ها به نسبت آسانسورهای هیدرولیکی اشاره کرد.

آسانسورهای روملس یا بدون اتاق

آسانسورهای روم لس همان ‌طور که از نامشان پیداست آسانسورهایی هستند که بدون احتیاج به اتاقک کنترل قابل راه‌اندازی هستند. آسانسورهای روم لس آسانسورهای کششی هستند که بدون نیاز به چنین فضاهایی و بدون نیاز به اتاقک ماشین قابل ‌اجرا و نصب هستند. همچنین می‌توان آسانسورهای روم لس را با ساختار و سیستم هیدرولیکی نیز اجرا کرد.

 

 آسانسورهای روملس

آسانسورهای روملس

 

این آسانسورها ماشین ‌آلات و موتورهای خاصی در بالای چاه آسانسور نیاز ندارند و در کمترین جای ممکن به ‌خصوص در ساختمان‌ها و خانه‌هایی که از قبل برای جایگاه آسانسور جایگاه به خصوصی تعبیه نشده بسیار مناسب است. این آسانسورها حداکثر مسافت ۲۵۰ فوت دارند و می‌توانند با سرعتی بالغ‌ بر ۵۰۰ فوت در دقیقه حرکت کنند. آسانسورهای روم لس یا بدون اتاق هزینه‌های تعمیر و نگهداری آن‌ها مشابه آسانسورهای کششی هستند اما به‌ سرعت‌های بسیار سریع‌تر نیز می‌تواند دست یابند.

 

آسانسورهای روملس یا بدون اتاق

 

به‌ همین دلیل این آسانسورها امروزه در ساختمان‌های بسیار بلند محبوب هستند. همچنین با مصرف انرژی بسیار پایینی که دارند برای مالکان ساختمان به خصوص خانه‌های مسکونی بسیار به‌ صرفه و مناسب است.

آسانسور مغناطیسی

آسانسورهای مغناطیسی یکی دیگر از انواع آسانسورهایی هستند که قدمت بسیار بیشتری دارد. تفاوت بین آسانسورهای مکانیکی و آسانسور مغناطیسی در نیرو محرکه آن‌هاست. که در آسانسورهای مغناطیسی توسط یک میدان مغناطیسی که اثر گرانش را خنثی می‌کنند موجب حرکت کابین آسانسور می‌شوند. سیم‌ پیچ‌های الکترو مغناطیسی از طرفی به موتور الکتریکی آسانسور و از طرفی به کابین آسانسور متصل است. این سیم ‌پیچ‌ها در اوج حرکت خود با ایجاد میدان مغناطیسی قوی القای جریان برق به سیم ‌پیچ‌ها از طرف موتور الکتریکی آسانسور و میدان مغناطیسی آن موجب جذب و یا دفع نیروی ایجاد نیروی ایجاد شده می‌شوند، که سبب حرکت آسانسور می‌گردد.

 

انواع آسانسور-مغناطیسی

انواع آسانسور-مغناطیسی

 

آسانسورهای مغناطیسی به نسبت سایر آسانسورهای مکانیکی دیگر بسیار ارزان‌تر، سریع‌تر و ایمن‌تر هستند. همچنین این آسانسورها صدای کمتری دارند و برای خانه‌های مسکونی بسیار مناسب هستند. آسانسورهای مغناطیسی به دلیل کم بودن تعداد قطعات آن‌ها و همچنین کم بودن میزان نیروی اصطکاک میان قطعات آن‌ها طول عمر بیشتری دارند. آسانسورهای مغناطیسی به نسبت آسانسورهای مکانیکی به حداقل تعمیر و نگهداری نیاز دارند، زیرا هیچ‌ گونه تماس مکانیکی و سایشی میان قطعات آن وجود ندارد همچنین با وجود میدان مغناطیسی میزان انرژی و نیروی مورد نیاز برای آن نیز کاهش می‌یابد. میزان سرعت و امنیت این دسته از آسانسورها آن‌ها را برای آسمان‌خراش‌ها نیز بسیار کاربردی کرده‌ است.

 

انواع آسانسور-مغناطیسی

انواع آسانسور-مغناطیسی

آسانسورهای خورشیدی

در آسانسورهای خورشیدی تفاوت آن نحوه‌ی تأمین نیروی آسانسور با سایر آسانسور های دیگر است. اما ساختار آن می‌تواند هم به‌ صورت آسانسورهای کششی و هم به ‌صورت سیستم آسانسورهای هیدرولیکی اجرا شود. آسانسورهای خورشیدی را می‌توان به‌ عنوان آسانسورهای خانگی نیز در نظر گرفت.

 

آسانسور خورشیدی

آسانسور خورشیدی

 

این‌ گونه آسانسورها با وجود عدم آلودگی‌های محیط‌ زیستی و کاهش اثرات تغییر آب‌ و هوا و حتی کاهش هزینه‌های مصرف انرژی بسیار محبوب هستند. منبع انرژی آن‌ها توسط منبع نوری خورشید تأمین می‌شود و سیستم حرکتی آن‌ها می‌تواند به‌ صورت کششی و یا موتورهای هیدرولیکی نیز اجرا شود، اما نیروی تأمین و نیروی محرک آن‌ها توسط نیروی خورشید و باتری‌های خورشیدی انجام می‌گیرد. این آسانسورها به نسبت آسانسورهای معمولی ۸۰ درصد در انرژی به ‌صرفه هستند.

 

آسانسور خورشیدی

آسانسور خورشیدی

 

مقالات پیشنهادی:

آسانسور هیدرولیک در سنندج – نقد و اقساط در سال ۱۴۰۱ – اهورا آسانسور

خدمات مشاوره

 

با تعبیه باطری‌ها درون ساختار حرکتی این آسانسور در روزهای ابری و حتی نبود نور خورشید نیز می‌توان همچنان به کار خود ادامه دهند و از آنها استفاده نمود. توانایی انتقال این آسانسورها حداکثر ۳۰۰ کیلوگرم و به‌طور متوسط دارای ظرفیت چهار نفره است.

 

آسانسور خورشیدی

آسانسور خورشیدی

 

دسته بندی دیگر برای انواع آسانسور

در دسته ‌بندی‌های دیگری انواع آسانسورها بر اساس کاربرد و مکان‌های مورد استفاده از آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. از جمله:

 • آسانسورهای غذا بر
 • آسانسورهای معلول بر
 • آسانسورهای بیماربر
 • آسانسورهای باربر
 • آسانسورهای صنعتی
 • آسانسورهای خودرو بر
 • و آسانسورهای ویلچر بر اشاره کرد.

 

دسته بندی انواع آسانسور

دسته بندی انواع آسانسور

 

همان‌طور که از نام این آسانسورها پیداست به‌عنوان آسانسورهای خدماتی نیز مشهور هستند، که از جمله در محیط‌هایی مانند بیمارستان‌ها برای حمل بیماران، حمل پرسنل، تخت‌های بیماران، تجهیزات بیمارستانی، همچنین در رستوران‌ها و مکان‌های سرو غذا، در خانه‌ها و ویلاهای شخصی، در کارخانه‌ها، انبارهای بزرگ، گاراژها و… مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دسته بندی انواع آسانسور

دسته بندی انواع آسانسور

 

کابین انواع آسانسورها

کابین آسانسورها بر اساس نوع و محل قرارگیری آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد. البته به سلیقه شما نیز بستگی دارد که بخواهید برای خانه یا ساختمان خود چه طراحی را انتخاب نمایید. از جمله کابین‌های مختلف برای آسانسورها می‌توان به کابین‌های فلزی، کابین‌های شیشه‌ای و کابین‌های چوبی نیز اشاره کرد.  درب آسانسورها نیز بر اساس نوع آسانسور و میزان ظرفیت آن می‌تواند شامل یک و یا تعداد بیشتری باشد، که به صورت‌های کشویی و ریلی به ‌صورت نیمه اتوماتیک، کاملاً اتوماتیک و دستی قابل ‌کنترل هستند.

 

کابین انواع آسانسور ها

کابین انواع آسانسور ها

 

در نهایت

قبل از نصب آسانسور در ساختمان خود باید دینامیک ساختمان را بدانید که ساختمان مسکونی است یا تجاری؟ آیا از قبل جایگاهی برای نصب آسانسور تعبیه شده است یا خیر؟ همچنین باید بدانید هزینه مورد نیاز سازه شما چقدر خواهد بود. اگر چه آسانسورها می‌توانند سرمایه گذاری‌های بسیار گران قیمتی باشند اما راحتی و سهولت، رفاه و همچنین سبب افزایش ارزش مادی ساختمان شما نیز خواهند شد. به همین دلیل در این مطلب تلاش کریدم تا شما را با انواع آسانسورها تا حدودی آشنا کنیم. قبل از خرید و انتخاب با مشاوره و آگاهی بالا می‌توانید مناسب‌ترین گزینه را انتخاب نمایید.

 

سخن پایانی

سخن پایانی

خرید آسانسور در سنندج

شرکت مهندسی اهورا آسانسور با بیش ‌از یک دهه فعالیت و تجربه در صنعت آسانسور در زمینه طراحی، تولید قطعات مکانیکی آسانسور، همچنین نصب و اجرا و تعمیرات آن خدمات خود را به مشتریان گرامی ارائه می‌دهد. اهورا آسانسور با برخورداری از تیمی مجرب و متخصص و مهندسینی با تجربه همواره در تلاش بوده که بتواند باکیفیت‌ترین خدمات را در این عرصه به مشتریان عزیز ارائه دهد و همواره یکی از برترین تیم‌های تخصصی در صنعت آسانسور در کشور بوده و هست. شما نیز می‌توانید جهت مشاوره و خرید انواع آسانسورهای هیدرولیکی، کششی، روم لس، پانوراما، مغناطیسی، خورشیدی، انواع آسانسورهای خدماتی، پله برقی، بالابرهای صنعتی و خانگی به اهورا آسانسور مراجعه نمایید.

 

آسانسور در سنندج

آسانسور در سنندج

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیتماس