انتخاب بهترین آسانسور برای ساختمان+ ۵ عامل اصلی موثر بر آن


چه آسانسوری برای ساختمان شما مناسب است؟

با افزایش سرسام آور رشد جمعیت در شهر‌ها، راه ‌حل‌هایی برای حمل و نقل سریع در ساختمان‌ها اهمیت بسیار زیادی پیدا کردند. از آنجا که جمعیت شهر‌ها در حال افزایش است و با توجه به محدود بودن فضای شهر‌ها، تنها راه حل برای ایجاد فضای بیشتر رشد ساختمان‌ها به سمت بالاست. افزایش ارتفاع ساختمان‌‌ها نیز نیازمند راه حل‌های انعطاف پذیری است که بتوان با آن‌ها به راحتی و در کمترین زمان ممکن به بالاترین طبقات یک ساختمان برسید.

 

چه آسانسوری برای ساختمان شما مناسب است؟

آسانسور برای ساختمان

 

آسانسور‌ها همان راه حل‌های انعطاف پذیری هستند که می‌توان با نصب آن‌ها به راحتی و با کمترین زحمت به وسیله آن‌ها به بلندترین نقطه یک ساختمان رسید. مهم نیست ساختمان شما یک برج چندین طبقه است یا خانه مسکونی دوبلکس، آسانسور‌ها با برخورداری از تنوع بسیار بالایی که دارند از انعطاف بسیار بالایی برخوردارند و در هر نوع ساختمانی قابل نصب‌اند. به بیان ساده‌تر انواع مختلفی از آسانسور برای انواع مختلف ساختمان‌ها وجود دارند اما انتخاب آن‌ها به سادگی نیست و باید بسیاری از شرایط و ویژگی‌‌ها سنجیده شود تا آسانسور مناسب ساختمان خود را انتخاب کنید.

 

چه آسانسوری برای ساختمان شما مناسب است؟

آسانسور برای ساختمان

 

آسانسور‌ها می‌توانند با ارزش‌ترین قسمت خانه یا ساختمان شما باشند که ارزش خاصی نیز به آن خواهند بخشید، بنابراین هنگام تصمیم گیری اینکه کدام یک برای ساختمان شما بهترین است، باید همه عوامل را درنظر بگیرید. برای مثال شما نمی‌توانید یک آسانسور بزرگ ۱۲ نفره را باسرعت بالا در خانه مسکونی دو طبقه خود نصب کنید. در اولین مرحله باید نیاز‌های خود و سپس تمامی گزینه‌های موجود را بسنجید تا مشخص کنید که چه نوع آسانسوری برای شما بهترین گزینه است. در ادامه مطلب نیز با ما بمانید تا با راهنمایی‌های لازم یاد بگیرید که چه نوع آسانسوری برای ساختمان شما مناسب است.

 

چه آسانسوری برای ساختمان شما مناسب است؟

 

انتخاب بهترین آسانسور برای ساختمان شما

تعداد انواع آسانسو‌های موجود بسیار زیاد است. از آسانسور‌های تک کابین و تک نفره گرفته تا آسانسور‌های دو طبقه، آسانسور‌های دو کابین یا تعدادی از آسانسور‌هایی که در یک شفت یا مسیر قرار دارند. این طیف تنوع معماران و سازندگان آسانسور همچنین مالکین ساختمان‌ها را قادر می‌سازد تا با مقایسه نیاز‌های خود با انواع آسانسور‌ها مناسب‌ترین ترکیب را برای هر نوع ساختمان انتخاب کنند.

 

انتخاب بهترین آسانسور برای ساختمان شما

 

اولین مرحله برای انتخاب آسانسور برای ساختمان شما توجه به نمای کلی ساختمان است. به این معنی که با توجه به اندازه و شکل ساختمان و نحوه استفاده از آسانسور یا تعداد افرادی که قرار است در طول روز از آن استفاده کنند باید توجه ویژه‌ای کرد.

 

انتخاب بهترین آسانسور برای ساختمان شما

 

انتخاب آسانسور بر اساس دسته بندی‌های مختلف

انتخاب نوع آسانسور برای ساختمان شما می‌تواند دارای دسته بندی‌های بسیاری باشد که از طرفی انتخاب را برای شما و رسیدن به گزینه مناسب راحت‌تر خواهد کرد. ازجمله این دسته بندی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

انتخاب آسانسور بر اساس دسته بندی‌های مختلف

 

انتخاب آسانسور بر اساس ارتفاع ساختمان

در این نوع دسته بندی آسانسور‌ها برای ساختمان‌ها به سه دسته ساختمان‌های کم ارتفاع، متوسط و بلند دسته بندی می‌شوند.

برای ساختمان‌های کم ارتفاع مناسب‌ترین گزینه برای انتخاب آسانسور، آسانسور‌هایی با سرعت ۱٫۷۵ متر بر ثانیه هستند. برای ساختمان‌های کم ارتفاع مانند خانه‌های شخصی می‌توان انواع آسانسور‌های مختلف اعم از هیدورلیکی، کششی و … را نصب کرد. در ساختمان‌های کوچک اغلب محدودیت کمتری برای انتخاب آسانسور وجود دارد. اما مناسب‌ترین گزینه می‌تواند یک آسانسور هیدرولیکی تک کابین باشد.

 

انتخاب آسانسور بر اساس ارتفاع

آسانسور برای ساختمان

 

در ساختمان‌هایی که ارتفاع کمتری دارند اما میزان تردد به نسبت ساختمان‌های مسکونی در آن بیشتر است باید از آسانسور‌هایی که دارای ظرفیت بیشتری هستند استفاده شود. برای ساختمان‌های کم ارتفاع اما پر ترددی مانند فروشگاه‌ها و مراکز خرید که طبقات کمتری دارند اما تردد در آن‌ها بسیار زیاد است آسانسور‌های گیرلسی در این گزینه توصیه می‌شود.

 

آسانسور برای ساختمان

آسانسور برای ساختمان

 

در ساختمان‌هایی با ارتفاع متوسط با بیش از ۸ طبقه بهتر است از آسانسور‌هایی که دارای سرعت بالغ بر ۳ متر در ثانیه هستند استفاده شود. ساختمان‌هایی با این اندازه معمولاً شامل ساختمان‌های تجاری هستند. در این نوع ساختمان‌ها نیز معمولاً از آسانسور‌های تک کابین استفاده می‌شود. یکی از محدودیت‌های موجود برای انتاب نوع آسانسور در ساختمان‌های بالای ۸ طبقه عدم استفاده از آسانسور‌های هیدورلیکی و گیربکسی است و مناسب‌ترین گزینه برای آن‌ها آسانسور‌های گیرلسی است.

 

انتخاب آسانسور بر اساس ارتفاع ساختمان

آسانسور برای ساختمان

 

در انتخاب آسانسور برای ساختمان‌ های بلند مانند آسمان خراش‌ها و یا ساختمان‌های بالاتر از ۲۰ طبقه خود به سه دسته ساختمان‌های بلند تا ارتفاع ۲۹۹ متر، ساختمان‌های فوق بلند تا ارتفاع ۵۹۹ متر و آسمان خراش‌ها با اراتفاع بیش از ۶۰۰ متر تقسیم بندی می‌شوند. در این دسته از ساختمان‌ها نیز اغلب از آسانسور‌های کششی گیرلسی یا مغناطیسی مورد استفاده قرار ‌می‌گیرند. آسانسور‌های کششی برای تمامی ساختمان‌های بلند، کم ارتفع، مسکونی، تجاری و … مناسب هستند.

 

انتخاب آسانسور بر اساس ارتفاع ساختمان

 

نوع استفاده از آسانسور

آسانسور‌ها دارای قابلیت‌های مختلفی هستند که بنابر نیاز شما طراحی می‌شوند و مورد استفاده قرار ‌می‌گیرند. در این دسته بندی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • آسانسور‌های مسافربری
  • آسانسور‌های باری و خدماتی

دو کاربرد اصلی آسانسور‌ها حمل بار یا افراد است که بنابر نوع ساختمان شما مورد استفاده قرار ‌می‌گیرند. برای مثال در ساختمان‌های مسکونی، تجاری، اداری، فروشگاهی و … که برای انتقال افراد درون ساختمان نصب می‌شوند فقط وظیفه حمل افراد را برعهده دارند. در مقابل در آسانسور‌های باری یا خدماتی نیز می‌توان به انواع آسانسور‌های بیمارستانی، بیماربر، ویلچربر، رستورانی، خودرو بر و آسانسور‌های باربری درون ساختمان‌های تجاری، انبار‌ها و کارخانه‌ ها اشاره کرد که برای اجسام و بارهای مختلف مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

 

نوع استفاده از آسانسور

 

انتخاب آسانسور بر اساس نیاز و نوع ساختمان شما می‌تواند بسیار متفاوت باشد. در دسته بندی‌های مختلف عوامل بسیار زیادی وجود دارند که در انتخاب آسانسور بسیار مؤثر هستند. در مرحله اول باید با توجه به نوع ساختان که در بالا نیز به آن اشاره شد اقدام به خرید و انتخاب آسانسور نمایید. سپس مرحله مرحله با توجه به ویژگی‌های ساختاری  و فنی ساختمان و انتظاراتی که از آسانسور مورد نظر دارید گزینه‌ های اضافی حذف و انتخاب برای شما آسان‌تر خواهد شد. از جمله عوامل دیگر که در انتخاب آسانسور می‌تواند به شما کمک کند در ادامه به آن اشاره شده است:

 

نوع استفاده از آسانسور

 

  • ظرفیت و تعداد مسافران آن: آسانسور‌ها در اندازه‌‌ های متفاوتی طراحی و اجرا می‌شوند که بنابر ظرفیت آن‌ها دارای عملکرد‌های متفاوتی نیز هستند. بنابر تعداد افرادی که در طول روز از آن استفاده ‌می‌کنند، و یا اینکه با نصب در مکان‌ها و ساختمان‌های پرتردد نیاز به طراحی آسانسور در ظرفیت بالایی به نسبت ساختمان‌های مسکونی هستند.

 

نوع استفاده از آسانسور

 

  • شکل ظاهری آسانسور: انتخاب شکل ظاهری و طراحی مورد سلیقه شما نیز می‌تواند در انتخاب آسانسور مناسب برای ساختمان شما مؤثر باشد. برای مثال آسانسور‌های مجلل و با طرح و نقش‌های فراوان برای مکان‌هایی مانند هتل‌ها و ساختمان‌های مسکونی بلند بسیار مناسب‌تر هستند اما برای ساختمان‌های تجاری با آسانسور‌های باری یا خدماتی لزومی در طراحی‌های بسیار مجلل نخواهند نداشت. با انتخاب طراحی مناسب برای ساختمان شما می‌توانید از پرداخت هزینه‌ های اضافی نیز جلوگیری کنید.

 

نوع استفاده از آسانسور

 

  • فضای موجود برای نصب آسانسور: در برخی از ساختمان‌ها قبل از ساخت آن جایی برای نصب آسانسور تعبیه نشده است، یا در ساختمان‌های قدیمی نیز نیاز به نوسازی و تغییر آسانسور دارند که انتخاب را محدودتر خواهد کرد. آسانسور‌های مختلف برای نصب و راه اندازی نیاز به جایگاه‌ های مختلفی دارند که بنابر نوع و همچنین ظرفیت و اندازه آسانسور متفاوت خواهد بود. برای مثال برخی از آسانسور‌ها برای راه اندازی نیاز به موتورخانه دارند و در برخی اینگونه نیست. کابین برخی از آسانسور‌ها به صورت تک نفره و برخی آسانسور‌های خدماتی برای حمل ماشین‌ها می‌شوند که به جیاگاه های راه اندازی متفاوتی نیاز دارند.

 

نوع استفاده از آسانسور

 

  • قیمت آسانسور: در نهایت قیمت آسانسور می‌تواند بر تصمیم نهایی شما تأثیر گذار باشد. به این معنی که قدرتمندترین گزینه نیز می‌تواند میزان بودجه و قیمت آسانسور مورد نظر در انتخاب نهایی آسانسور برای ساختمان شما باشد.
  • از جمله عوامل دیگری که در انتخاب آسانسور مناسب برای ساختمان شما مؤثرند می‌توان به: جنس کابین آسانسور، تعداد ایستگاه و طبقات، نوع درب آسانسور (اتوماتیک و نیمه اتوماتیک)، نوع تابلو فرمان داخل کابین، جنس و برند قطعات انتخابی برای آسانسور اشاره کرد.

 

نوع استفاده از آسانسور

 

هنگامی که صحبت از انتخاب آسانسور به میان می‌آید شما با دنیایی از گزینه‌ ها و ویژگی‌های مختلفی روبرو خواهید شد که انتخاب صحیح را مقداری دشوار خواهد کرد. کمک گرفت از افرادی با تجربه و متخصص در این زمینه می‌تواند کمک شایانی به شما در انتخاب آسانسور کند. زمان انتظار برای سفر بعدی برای مسافران یک آسانسور می‌تواند یک مانع یا گزینه منفی برای آن محسوب شود، زیرا کارآمدترین راه برای جابجایی تعداد زیادی از افراد در ساختمان‌ها در مدت زمان کمتر سرعت بالای آسانسور است. با مشاوره با افرادی متخصص و با تجربه در این زمینه می‌توانید همواره بهترین ترکیب آسانسور را برای کاهش زمان انتظار در ساختمان خود انتخاب کنید.

 

نوع استفاده از آسانسور

 

نکات لازم انتخاب آسانسور برای ساختمان‌ های بلند

انتخاب آسانسور برای ساختمان‌ های بلند بسیار پیچیده‌تر است. از نظر فنی ساختمان‌های بلند در اثر عوامل طبیعی همچون باد یا زلزله می‌توانند دچار تغییر شوند و آن‌ها بر ساختمان اثر بگذارند. بنابراین شرکت‌های آسانسوری برای نصب آسانسور در این دسته از ساختمان‌ها علاوه بر برنامه‌ریزی دقیق تمامی نوسانات وارده و ساختار ساختمان را درنظر خواند گرفت، زیرا این نوسان‌ها می‌توانند بر روی ایجاد نوسانات بالقوه در طناب‌های آسانسور نیز بسیار مؤثر باشند و یا اینکه با افزایش ارتفاع و درنتیجه افزایش فشار می‌تواند در عملکرد در‌ها اختلال ایجاد کنند. برای طراحی و اجرای این دسته از آسانسور‌ها باید جوانب و نکات ایمنی بسیار زیادی در نظر گرفته شود که نیازمند تیمی باتجربه و متخصص است.

 

نکات لازم انتخاب آسانسور برای ساختمان‌ های بلند

 

جمع بندی

از ابتدای ساخت اولین آسانسور‌ها تا به امروز اگر چه در هدف آن‌ها تغییری حاصل نشده و همچنان جهت حمل افراد و یا کالا‌های مختلف مورد استفاده قرار ‌می‌گیرند، اما در ساختار و عملکرد آن‌ها تغیرات بسیاری حاصل شده که منجر به ایجاد انواع آسانسو‌های مختلف گردیده است. سیستم آسانسور‌های امروزی به نسبت گذشته دارای امنیت و همچنین تنوع بیشتری است که سبب ایجاد انعطاف در استفاده از آن‌ها شده است. با این تنوع و ساختار‌های متفاوت شما می‌توانید برای هر نوع ساختمان و مکانی که می‌خواهید آسانسور مورد نیاز خود را راه اندازی کنید.

 

انتخاب آسانسور برای ساختمان

انتخاب آسانسور برای ساختمان

 

انتخاب بهترین آسانسور در اهورا آسانسور

اگر به دنبال انتخاب آسانسور مناسب برای ساختمان خود هستید بهتر است اهورا را را در این باره فراموش نکنید. اهورا آسانسور با برخورداری از تیمی مجرب و باتجربه ارائه کننده تمامی خدمات مربوط به نصب و راه اندازی انواع آسانسور و انواع پله برقی است.

 

انتخاب بهترین آسانسور در اهورا آسانسور

 

شما می‌توانید با دریافت مشاوره رایگان از مهندسین مجرب اهورا آسانسور در بین تمامی گزینه‌ های موجود بهترین انتخاب را انجام دهید. تیم مشاوره اهورا آسانسور با آگاهی کامل بر ساختار و کاربرد هر نوع از آسانسور‌ها به شما کمک خواهند کرد تا آسانسور مناسب ساختمان خود را انتخاب کنید. زمانیکه اهورا را برای خرید و نصب آسانسور خود انتخاب کرید به این معناست که اعتماد و کیفیت بیشتر از هر چیزی برایتان حائز اهمیت است.

 

آسانسور برای ساختمان

آسانسور برای ساختمان

 

مقالات پیشنهادی:
انواع فتوسل در آسانسور-معرفی ۳ فتوسل مهم در آسانسور
نگهداری آسانسور خودروبر چگونه است؟ ۳قطعه تشکیل دهنده سیستم یک آسانسور خودروبر
دهمین نمایشگاه بین المللی آسانسور در تهران
عمر مفید پله برقی ساختمان-معرفی ۸ قطعه پله برقی
آسانسور شیشه ای در سنندج – معرفی آسانسورهای شیشه ای ( پانوراما ) + قیمت ۱۴۰۱
آسانسور خودروبر در سنندج – بهترین مدل های ۲۰۲۲ + لیست قیمت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیتماس